Følg oss på:
 

Uttalelse fra LAGs ledelse

LAG tar sterk avstand fra feilaktige anklager om desinformasjon.

I Morgenbladet (17.april) fremmer tidligere leder av Latin-Amerikagruppene i Norge (LAG), Juan Grajales, sterke anklager helt uten belegg. Han hevder at LAG er “tatt over” av personer knyttet til desinformasjonsnettverk og at organisasjonen har brukt offentlige midler til å forsvare strategiene til autoritære regimer. Dette er absurde anklager som LAG avviser på det sterkeste.

Påstandene er alvorlige og uriktige. Grajales trekker uredelige konklusjoner om organisasjonen og vårt arbeid. Vi mener hans forståelse bygger på interne organisatoriske uenigheter og feilaktig tolkning av enkeltstående hendelser.

Latin-Amerikagruppene i Norge er en solidaritetsorganisasjon basert på frivillig engasjement, som gjennom samarbeid med urfolks- og bondebevegelser støtter det latinamerikanske folkets kamp for demokrati og rettferdighet. Vårt mål er å synliggjøre perspektiver fra grasrotbevegelser i Latin-Amerika inn i den norske debatten for å skape bedre forståelse for hva som skjer i regionen og hvordan norske interesser påvirker den.

LAG får støtte fra Norad til sitt informasjonsarbeid i Norge om Latin-Amerika, og støtte fra Norec til utvekslingsprogrammet Solidaritetsbrigaden. Vi har en åpen praksis rundt bruk av midler, som forvaltes i tråd med gjeldende avtaler. I en tid der bistandsmidler er under press er det viktig for oss og våre partnere at det ikke finnes tvil rundt hvordan vi eller andre sivilsamfunnsorganisasjoner forvalter offentlige midler. Vi ønsker derfor en eventuell undersøkelse av påstandene i denne mediesaken velkommen, slik at de kan bli fullstendig avkreftet.

LAG har en mangfoldig medlemsmasse med et bredt spekter av synspunkter. Dette meningsmangfoldet mener vi fører til en sunn og konstruktiv debatt. Avgjørelsene i LAG tas gjennom våre demokratiske kanaler og våre standpunkter baserer seg på åpne organisasjonsprosesser.

Å hevde at LAG løper autoritære staters ærend fordi enkeltmedlemmer har delt lenker i en uformell diskusjonschat eller at våre samarbeidspartnere deltar i regionale nettverk for grasrotorganisasjoner, faller på sin egen urimelighet. LAG Norge må vurderes på det organisasjonen faktisk sier og gjør offentlig, ikke spekulasjoner rundt enkeltmedlemmers handlinger. LAG samarbeider med en rekke sosiale bevegelser som gjør viktig arbeid knyttet til menneskerettigheter med særlig fokus på urfolk og kvinner, samt agroøkologi og miljøspørsmål. Vi aksepterer ikke premisset om at andre organisasjoners deltakelse i regionale nettverk legger føringer for vår politikk.

For LAG var det viktig å reagere etter det vi mener var en feilslått fredspris i desember, og etter USAs folkerettsstridige angrep på Venezuela i januar. Å stå opp mot militarisme og imperialisme gjennom uttalelser og demonstrasjoner er i tråd med LAGs politiske plattform og landsstyrets vedtak. Grajales tok del i disse prosessene blant annet i planleggingen av demonstrasjonen 9. desember, hvor han selv holdt appell på vegne av LAG.

Hans fremstilling av prosessen rundt fredspristildelingen skuffer oss derfor stort. Vår kommunikasjon har hele tiden vært en tydelig avvisning av folkerettsstridig militær intervensjon, ikke et forsvar for venezuelanske styresmakter. Selv om Venezuela ikke har vært et fokusland for LAG de siste årene, har vi vært kritiske til venezuelanske myndigheter og sier i vår landartikkel om Venezuela at landet under Maduro har gått i en stadig mer autoritær retning. I 2024 publiserte vi en uttalelse etter det venezuelanske valget hvor vi kritiserte eskalering i voldsbruk, arrestasjoner og ba om åpenhet rundt valgprosessen og respekt for menneskerettighetene. Vår solidaritet er med det venezuelanske folket og deres rett til selvbestemmelse, fred og demokrati.

Grajales’ feilaktige påstander undergraver det viktige arbeidet LAG har gjort for å synliggjøre latinamerikanske stemmer i Norge i snart 50 år.

Saken ble oppdatert 27.04.2026